KV.Theranda

Ky Forum i dedikohet K.V Therandes
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Thėnie pėr Femra

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Niki
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 204
Registration date : 01/03/2007

MesazhTitulli: Thėnie pėr Femra   Sat Mar 03, 2007 7:41 pm

Po deshe tė hakmerresh kundėr njė gruaje, lėvdo nė sytė e saj njė grua tjetėr.
Frashėri

Femra ėshtė mbretėreshė e botės, por skllave e dėshirave.
Balzaku

Kėrko femrėn qė tė pėlqen ty, e jo tė tjerėve.
Rumune

Ekzistojnė vetėm dy lloje femrash: ato qė flasin gjithmonė dhe ato qė nuk heshtin kurrė.
Uajldi

Te femra gjithēka ėshtė zemėr, bile edhe koka.
Rihteri

S'ka njeri qė gruas sė vet i duket i menēur.
A.Dode

T'ia besosh fshehtėsinė gruas ėshtė njėsoj si t'i fshehėsh tė hollat nėn xham.
Publie Sir

Topat nė luftė e femrat nė shtėpi gjithmonė thonė fjalėn e fundit.
DeGoli

Ata qė gjithmonė flasin mirė pėr femrat, nuk i njohin mirė. Ata qė gjithmonė flasin keq pėr ato, nuk i njohin fare.
Lebruni

Femrat klithin kur e shohin miun, ndėrsa qeshin kur shohin ujkun.
Montenji

Kur ėshtė fjala pėr femra, gjėja mė e rrezikshme ėshtė se s'mund tė jetohet me to, por as pa ato.
Bajroni

Ajo qė na tėrheq te femra, rrallė edhe na lidh me tė.
Kolinsi

Gratė duhet tė jenė tė dashuruara, nė qoftė se duan tė mbesin tė bukura.
Bajeri

Asnjė grua, qė kur ekziston bota, nuk ėshtė martuar nė heshtje.
Konfuēi

Gruaja eshte nje burre inferior. Aristoteli

Burrat jane gati te flasin me ore te tere per te njejten teme,
grate nuk kane nevoje as per teme. Curt Baldy

Me mire te jesh mashkull, se edhe mashkulli me idiot e ka nje grua
per ta komanduar. Isabel Allende

Edhe tani I kujtoj me mall te gjitha castet kur nuk e kam takuar.
Oscar Levant

E dua per ate c"ka eshte. E pasur. Leopold Ftchner

Femra eshte kurthi I natyres. Friedrich Nietche

Kush nuk I njeh prostitutat, nuk mund ti kuptoje grate deri ne
fund. Nicolas de Chamfort

Femra: Ajo qenie njerezore qe vishet, llomotit e zhvishet. E ndoshta kjo eshte edhe gjeja qe mund te beje me mire Volter

Kur nje femer te tradheton nuk do te ta fale kurre qe per fajin
tende nuk e ka bere me pare. Kornel Makuszynksi

Hajduti te kerkon o jeten o kuleten, femrat I duan te dyja.
Samuel Butler

Femrat o ti duash o ti njohesh! Rruge te mesme nuk ka.
Nicolas de Chamfort

Sa me shume I njoh femrat aq me shume I vleresoj pederastet. Pitigrilli

Femrat ndahen ne tre kategori, ne: kurva, te poshtra dhe te
merzithshme. Kurva eshte ajo qe I ua jep te gjitheve. E poshtra eshte
ajo qe I ua jep te gjitheve vec teje. E merzitshmja eshte ajo qe ta
jep ty, vetem ty, e gjithnje ty. Blanche Knott

Eshte aq e keqe sa I dashuri preferon ta marre jithmone me vete
vetem per te mos I dhene puthjen e ndarjes. Boris Makaresco

Vajza virtuoze nuk bredh pas djelmoshave: perse ka ndodhur
ndonjehere te bredhe carku pas minjve. Julian Tuwin

Nuk egziston asgje negative qe te mos te kete edhe nje ane
pozitive: psh kur gjoksi I femres eshte I rrafshet, je me afer zemres.
Louis Bouilbet

Ne krahet e nje femre, e ndjej veten peng. Ne kofshet e saj,
pushtues. Robert Gervaso

"Zonjushe" : Sigel per grate e pamartuara qe tregon se mbeten
akoma ne treg. Ambroce Bierce

Femrat, e keqja jone me e domosdoshme (populli)

Sot per sot nje vajze duhet te dije te gatuaje sepse mund te
ngele edhe beqare. Robert Lembke

Me e keqe se nje grua qe nuk di te gatuaje dhe nuk prek gje me
dore, eshte ajo qe edhe pse nuk di te gatuaje gjithmone gatuan. Anonim

Kur qirinjte shuhen te gjitha grate jane te bukura. Plutarku

Shpesh gruaja italiane eshte kuzhiniere ne sallon, putane ne
guzhine e zonje ne shtrat. Ennio Flaiano

Nuk kam shkuar kurre pas grave te te tjereve sepse s'futem dot ne
dollap kur papritur I vijne burrat. Bud Spencer


Grate e bukura le tua leme burrave pa fantazi. Marcel Proust

Lotet e grave jane vetem djerse te syve. Giovenale

Gruaja ka qene gabimi I dyte I Zotit. Friederich Nietche

Ka aq shume nevoje per dashuri ne bote sa disa gra duan edhe
burrin e tyre. Pitigrilli

Kur degjojne grate ne rrefim, prifterinjte ndjehen te lumtur qe
nuk jane martuar. Armand Salacrou

Shume vete do ta ngrenin gruan e tyre deri ne qiell po te ishin
te sigurt qe do te mbeste atje. Sacba Guitry

. Disa vajzave ne kinema u duhet te nderrojne vend 2-3 here rresht
qe ti ngacmojne. Robert Lembke

Gruaja ime kendoi kete here ne kishe dhe te pakten 200 veta
nderruan fe. Leopold Fitchner

Gruaja ime u martua me mua per inat te nje burri tjeter. Pas disa
vitesh mesova se ai burri isha une. Mario Zucca

Ajo hyn ne shtepi: "Bleva nje valixhe te madhe. Je bere krejt I
padurueshem e po te lajmeroj tani qe po bej gati valixhet e po iki tek
nena ime". Ai . "Teper vone! Nena jote eshte ketu: sapo ta ka lene
babin. Gino Bramieri

Kur nje grua hesht, per hir te Zotit mos e nderprisni!. Enrique Castaldo

Grate: Djaj pa te cilat jeta do te ishte ferr.

Kur nje grua te thote: "Jo tani" do te thote qe je para kohe ose
je me vonese. Robert Gervaso

Nje grua qe shkruan ben dy gabime te medha. Rrit numrin e librave
dhe ul ate te grave. Alphons Karr

E vetmja gje qe me ngushellon per faktin qe jam grua, eshte
siguria e plote se nuk do te matohem kurre me ndonje te tille.
Karoline Scblegel

Gruaja e dyte tashme eshte nje statussymbol si makina apo shtepia
e dyte. George Cumings

Nje burre ka nevoje te pekten per tre gra. Nenen, gruan dhe nje
grua tjeter e cila e konsideron burre. Gabriel Laub

Vetem ne nje pike burrat e grate jane te nje mendimi, te dy nuk
kane besim tek femrat. Henry Luis Mencken

Pa gra, valle si do ishin burrat? Te ralle, shume te rralle. Mark Twain

Gruaja ideale shtepiake arrin ti shnderroje kuzhinen, larjen e
rrobave, pjatave dhe pastrimin e shtepise, ne hob te burrit. Anonim

Perse te mos ta pranojme qe disa gra perbejne rrezik
homoseksualiteti per disa burra. Sidonie G. Colette

Burrat thone per grate:

Tek gratė ēdo gjė ėshtė zemėr, madje dhe koka e tyre.

Gratė lexojnė nė zemrat e huaja mė mirė se burrat.

Burri bėhet i ngjashėm me gruan nė kohėn e dashurisė, gruaja me burrin nė kohėn e martesės.

Gratė i pėrballojnė dhimbjet mė mirė se burrat.

Gratė dashurojnė fuqinė, pa e imituar; burrat brishtėsinė, pa ta dhuruar.
Jean Paul

Gruaja e lind njeriun jo njė herė, por dy herė. Edhe rilindja shpirtėrore pėrmes humanitetit ėshtė vepėr e saj.

Gruaja zbutet nė moment, burri inatoset nga koka deri tek kėmbėt, dhe nė kėtė acar ekstrem, as zemra s`mbėrrin ta ngrohė.
Friedrich Hebbel

Nė ēdo formė tė dashurisė femėrore del nė pah edhe diēka nga dashuria e saj amėsore.

Gratė jetojnė mė thellėsisht dashurinė, nga sa mendojnė burrat prej tė cilėve ato dashurohen.

Vuajtje tė ndryshme: Disa burra vuajnė kur gratė e tyre janė tė pėlqyera, por tė tjerė duhet tė vuajnė, kur askush nuk u hedh sytė grave tė tyre.

Kundėr sėmundjes tipike mashkullore tė pėrēmimit, ndihmon mė sė miri tė dashuruarit nga njė grua e menēur.
Friedrich Nietsche

Gruaja e pėrjeton si triumf, nėse takon tė dashurėn e hershme tė burrit tė saj, ndėrsa burri si turp, nėse ndesh tė dashurinė e hershme tė gruas sė tij.
Arthur Schnitzler

Njė grua qė nuk mund tė jetė dhe e shėmtuar, nuk ėshtė e bukur.
Karl Kraus

Burrat thane boll per grate po ca thone grate per burrat? Ja ta shohim:

Njė burrė tė fortė? Mos flisni pėr muskulaturėn.
Franēoise Sagan

Beqari ėshtė njė burrė, qė i ka ikur rasti pėr tė bėrė njė grua fatkeqe.
Jasmine Birtles

Janė gratė ato qė i bėjnė burrat dashnorė tė mirė.

Burrave duhet t'u mėsosh gjithēka... Dhe t'u lėsh tė besojnė, se ata tė kanė mėsuar ty.
Victoria Abril

Do tė mjaftonte njė dekolte pėr t'i shtyrė burrat tė kėrkonin thellėsinė tek njė grua.
Zsa Zsa Gabor

Im shoq mė tha se donte t'i kalonte pushimet nė njė vend qė s' kishte qenė kurrė.
Pse, jo?- i thashė: Nė kuzhinė!
Nan Tucket

Psikanaliza nuk mund tė bėjė asgjė pėr meshkujt, qė tė studiojė fėmijėrinė e tyre, duhet qė ata tė dalin nga kjo fazė...
Barbara Smith

Cili burrė i hap derėn gjithmonė njė gruaje?
Askush, pėrvec portierit.
Mae West

Kush e ka gruan te bukur duhet te kete me shume sy....

Femrat jane si portokallet, ku me te bukurat jane rralle here me te mirat

Femra eshte si hija. Po e ndoqe, te iken, po i ike, te ndjek.

Syte me te bukur jane ata te nje femre qe merr nje dhurate. Sa me e rendesishme dhurata, aq me te bukura jane syte.

Femra eshte nje sfere e pafund, qendra e te ciles eshte kudo dhe perimetri asgjekundi

Prej gruas te ndare dhe prej mallit te vjeter, duhet te heqesh dore.

Ka dy lloj femrash, e eshte nje cmenduri te martosh njeren dhe nje krim te martosh tjetren.

Gruan,pasuria e ben te ēthurur,bukuria te dyshimte ndersa shemtimi te urryer.

Femrat dhe parfumet jane te holla (subtils), e per kete ato duhen mbajtur te mbyllura mire

Te duash vetem femrat e bukura e te suportosh librat e keqinj, kjo eshte nje shenje dekadence

Femrat jane bere per tu martuar e burrat per te qene beqar. Ketu eshte burimi i te gjith te keqijave

Nje burre mund te jete i lumtur me cdo femer, per aq kohe sa ai nuk e do.

Burrat e mbajne zemren ne seksin e tyre, grate e mbajne seksin ne zemren e tyre

Po tė kishim pritur tė takojmė gruan ideale, do tė kishim kaluar tėrė shekullin nė pritje.
Pitigrili

Heshtja ėshtė ari i vetėm qė kanė femrat.
Volteri

Ekziston vetėm njė mėnyrė qė tė duhen shumė gra: nga tė gjitha tė dashurosh vetėm njė.
Deveji

Gruaja duhet tė jetė lodėr, e pastėr dhe e lėmuar si guri i ēmuar, e ndriēuar me tė gjitha virtytet e njė bote qė ende nuk ėshtė kėtu.
Niēe

Heshtja dhe modestia janė stolia mė e bukur e gruas.
Euripidi

Gruaja ėshtė dėrdėllisėse dhe gėnjeshtare.
Taso

Nuk ka grua qė me kohė nuk do tė lėshojė pe.
Lili

Femra qė dashuron, nuk plaket shpejt.
Gorki

E metė themelore e personalitetit tė gruas ėshtė mungesa e ndjenjės pėr drejtėsi.
Shopenhatteri

Nė mes tė po-sė dhe jo-sė sė gruas unė nuk do tė guxoja tė ngulja as gjilpėrėn.
Servantesi

Eshtė rrezik i madh tė takosh femrėn qė tė kupton plotėsisht. Kjo gjithnjė pėrfundon me martesė.
Uajldi

Femrat nuk ta falin mossuksesin.
Ēehovi

Kur flisni me femrėn, dėgjoni para sė gjithash se ē'ju thotė me sy.
Brezhina

Ai qė nuk beson nė femrėn e vet tė vėrtetė, kėtė e bėn nga dyftyrėsia.
Fildi

Duhet tė ruhemi nga gratė engjėllesha, sepse njeriu nė fund gjithmonė martohet me ato dhe shkon drejt e nė ferr.
Moriaku

Askush s'flet ashtu si gruaja, gjėra njėkohėsisht tė ēiltėrta dhe tė thella.
Hygo

Fija e flokut tė njė gruaje ka mė shumė fuqi se gjashtė kuaj.
Shqipe

Gratė asnjėherė nuk e vėrejnė atė qė ne bėjmė pėr ato: pėrherė dallojnė atė qė nuk e bėjmė.
Kurtleni

Sikur natyra tė kishte krijuar ashtu si e bėn moda, femra nuk do tė ishte e lumtur.
Lespinase

Vajzat dhe gotat gjithnjė janė nė rrezik.
Nesini

Femrės i plaket sė pari fytyra,e pastaj zemra.
Mazhuraniqi

Femra e ndershme nuk mund ta pranojė gabimin qė nuk e ka bėrė.
Gitri

Tė gjitha gratė janė gjakpirėse.
Petronie

Gruaja ėshtė si qyteti: pėr ta pushtuar ėshtė shumė lehtė, pėr ta ruajtur ėshtė shumė vėshtirė.
Berto

Stili ka njė gjini, gruaja njihet me njė fjalė.
Marivo

Ka gra qė nuk duan t'u shkaktojnė vuajtje shumė burrave pėrnjėherė dhe dėshirojnė qė kėtė t'ia bėjnė vetėm njėrit: ato janė gra besnike.
Kapi

Gratė nuk zbukurohen aq shumė pėr meshkujt, sa kundėr grave.
Goldoni

Gruaja e menēur lejon burrin tė bėjė atė qė i pėlqen asaj.
Ulmani

Gruaja ėshtė enigmė, qėllimi i saj ėshtė fėmija.
Niēe

Askush nuk e njeh mė mirė njeriun se sa gruaja, e clia nuk e do mė.
Preveri

Gruaja mbetet pa fjalė vetėm kur puth.
O'Henri

Femra ėshtė nė gjendje qė nga asgjėja tė bėjė tri gjėra: kapelėn, sallatėn dhe skenėn bashkėshortore.
Tueni

Femrat mendojnė si mbretėrit, se tė gjithė u kemi borxh.
Balzaku

Nuk ėshtė e rendėsishme ēfarė thonė gratė, e rendėsishme ėshtė ēfarė heshtin.
Rilke

Vetėm e dhėna se gruaja ma zgjati dorėn ėshtė epokė nė jetėn time.
Dostojevski

Merrnie gruan, e cila nuk beson atė qė dashuron.
Valeri

Gratė janė paradoksi mė i madh nė jetėn time. Vetėm atėherė kur mė largohen, mė bėhen miq tė mirė.
Runi

Sikur gratė tė dinin sa ankohemi pėr to, shumė mė herėt do tė na braktisin.
Knzani

Gratė, pėr tė cilat dashuria ėshtė gjithēka, gjithnjė janė naive.
Zilahu

Nė qoftė se sopata nuk pret, mund tė farkohet, por nė qoftė se gruaja nuk do, asgjė nuk tė ndihmon.
Gorki

Sikur femrat tė udhėhiqnin botėn, ato do t'i flaknin tė gjitha armėt, pėrveē gjuhės.
Tuholski

Femra e dashuruar nuk i frikėsohet ferrit, por nuk e dėshiron as parajsėn.
Fransi

Femrat nuk janė krijuar qė tė jenė tė kuptueshme, por tė jenė tė dashuruara.
Parkeri

Femra duhet ta ruajė trupin si pasurinė, nė qoftė se dėshiron qė mashkulli tė ndihet si gjurmues i arit.
Formani

Luleve u nevojitet dielli, kurse femrave dashuria.
Li Tai Po

Femrat janė si gjeneralėt: atyre nuk u intereson ē'humbje u ka kushtuar njė fitore.
Mimbo

Femrat e bukura u nevojiten vetėm dashnorėve dhe fotografėve.
Pikaso

Femra ėshtė nė gjendje tė jetojė qoftė edhe nga njė kompliment i vetėm.
Morgani

Femrat janė shumė tė dobėta sa tė mos keqpėrdorin dobėsitė e veta.
Zafari

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Thėnie pėr Femra
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KV.Theranda :: Arti & Kultura :: Fjalė tė Urta Popullore-
Kėrce tek: