KV.Theranda

Ky Forum i dedikohet K.V Therandes
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Thėnie e Proverba

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Niki
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 204
Registration date : 01/03/2007

MesazhTitulli: Thėnie e Proverba   Sat Mar 03, 2007 6:41 pm

Kėtu mund tė postoni dhe tė gjeni Thėnie e Proverba tė ndryshme...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Niki
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 204
Registration date : 01/03/2007

MesazhTitulli: Re: Thėnie e Proverba   Sat Mar 03, 2007 7:01 pm

[/b]KUR I BEN MIRE TE VARFRIT , ZERE SE I KE DHENE BORXH PERENDISE

'Ēdo trendafil e ka nje gjemb"

"Bota e hiēit,prej hiēit,per hiēin rrotullohet rreth qellimit te hiēit"

Buka s'ka turp (Populli)

Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses--- Populli

E vėrteta ekziston, vetėm gėnjeshtra mund tė shpiket!--- Populli

Ēdo fillim ka edhe mbarim--- Populli

Ēka tė bahet n'kojshi, prite edhe nė shtėpi--- Populli

Burri lidhet pėr fjalet, kau pėr brinjtė--- Populli

Aty ku nuk mer bija, e mer vija.--- Populli

Punėn e sotit mos e lere per neser

Punė, pune nate e dite qe te shofim pakez drite

Turma eshte prova e te keqes.

Pasja e nje trupi eshte kercenimi me i madh per shpirtin.--- Marcel Proust

Ruaju nga njeriu qe ka lexuar gjysme libri.

Koha eshte nje mesuese e madhe e cila vret nxenesit e saj.

Suksesi eshte si piramida ,ne te cilen arrijne majen zvarraniket dhe shqiponjat.

Te mencurit ecin gjithmone ngadale,por kurre prapa.

Nga ferra del trendafili

Rri shtrembet e fol drejt

Fjalet e miletit dhe vrimat e gardhit nuk mbyllen dot

Femra nuk sheh asnjehere ate qe bejne per te, ajo sheh vetem ate qe nuk bejne.

Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket.--- Populli

Pasuria nuk eshte lumturia.--- Populli

Ne te thate njifet kroni i mire e miku ne dite te veshtira.

mikun dueje e nderoje po mos e bej zot shtepijet,

Nje nane nuk na ka bere ,po nje memedhe kemi te tere.

Burre asht aj qe e man fjalen e dhanme.

Po deshte ta tresish shokun jepi para uha.

Jo mire se ju gjeta gjithmon por edhe mire se erdhe .

Pela ne lame e femra ne valle kurre nuk lodhen.

Vajza asht si placka :kujt i duhet e blen me pare;

Atij qe si duhet jep pare me e trete.

Ma mire fukara e me ndere,se i pasur e pa ndere.

Ruaje gjane pa te dale nga dora.

Shit vendin e varrit e laj borxhin.

Shpia e babes shitet lire,

Detit i ka hije vala,Burrit i ka hije fjala.

E hupe besen, e hupe gjithcka.

Mos u bane mjalte se te hajne mizat.

Kur s'ke ne xhep, te humbasin dhe fjalet.

Merre hakun po jo shpirtin.

Gruaja e bukur e vera e embel jane bela.
[b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Thėnie e Proverba
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KV.Theranda :: Arti & Kultura :: Fjalė tė Urta Popullore-
Kėrce tek: