KV.Theranda

Ky Forum i dedikohet K.V Therandes
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Niki
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 204
Registration date : 01/03/2007

MesazhTitulli: Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun)   Sat Mar 03, 2007 7:21 pm

Kush ka vdekur pėr atdhe, nuk ka vdekur por ka le.
Shqipe

Jetoni pėr Shqipėri dhe vdisni pėr tė.
N.Frashėri

Dashuria pėr atdheun ėshtė topi qė shkatėrron kalatė mė tė forta dhe kalaja qė mund t'u qėndrojė topave mė tė fortė.
S.Frashėri

Nuk vlen asgjė tė dashurosh, nėse vajtimi i vendit tėnd nuk prek zemrėn tėnde.
Elyari

Mos pyet se ē'do tė bėjė atdheu pėr ty, pyet me gėzim ē'mund tė bėsh ti pėr tė.
Kenedi

Mė mirė tė jetosh keq ne atdhe, se sa mirė e nė vend tė huaj.
Indiane

Njė dimėr nė atdhe ėshtė mė i ėmbėl se njėqind pranvera nė dhe tė huaj.
Greke

Nė qoftė se dėshironi ta njihni dhe ta doni atdheun tuaj, shkoni nė tė huajin.
Berne

Nuk e braktis atdheu njerinė, por njeriu atdheun.
Bloku

Ėshtė kėnaqėsi dhe nder tė vdesėsh pėr atdhe! Edhe mė kėnaqėsi ėshtė tė jetosh pėr tė.
Horaci

Edhe mė i merituari i ka mė shumė borxh atdheut, sesa atdheu atij.
Burkhardi

Kush nuk i takon atdheut tė vet, nuk i takon as njerėzimit.
Bjelinski

Atdheu ėshtė si familja: vlerėn ia njohim vetėm atėherė kur e humbim.
Floberi

Nuk jam i sigurt se a mund t'i dua nė jetė dy gra, por jam i sigurt se nuk mund t'i dua dy atdhe.
Stendali

Tymi nė atdhe ėshtė mė i mirė, se sa zjarri nė dhe tė huaj.
Greke

Njeriu nuk lind pėr veten e vet, por pėr atdheun.
Ciceroni

O, kurrė mos u lodh pėr ndihmėn qė i jep atdheut.
Euripidi

Tė vdesėsh pėr atdhe, kjo ėshtė punė mbretėrish.
Volteri

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Fjalė tė Urta ( Pėr Atdheun)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
KV.Theranda :: Arti & Kultura :: Fjalė tė Urta Popullore-
Kėrce tek: